Rizika při ponechání nemovitosti prázdné

18.10.17

Řada pojistek domácnosti pozbývá platnosti v případě, že je byt nebo dům neobydlený déle jak 30 dní, což většina majitelů netuší. Nepřetržitě platí své pojistky, ale pokud ale dojde na pojistné plnění, může se stát, že jim pojišťovna úhradu škody zamítne právě z důvodu dlouhodobé neobsazenosti.

Pokud necháte svůj domov prázdný, musíte mít speciální pojištění, které může být více jak dvojnásobné oproti standardnímu. Řada pojistek rovněž znevýhodňuje volné prostory všeho druhu, které jsou běžně využívány k pronájmu. Proto si vždy důkladně prostudujte podmínky vaší pojistky.  

Pojišťovny přiřazují vyšší riziko (a také náklady) prázdným objektům vzhledem k vyšší pravděpodobnosti loupeže, vandalismu, ohně, vody nebo řadě jiných škod. Tato rizika a náklady se mohou měnit s ohledem na polohu daného objektu – záplavové oblasti apod.

Levnější a účinnější může být ponechat dům či byt před koupí obsazený za menší nájem, než jej ponechat zcela prázdný. V každém případě dříve, než necháte svůj dům nebo byt k pronájmu prázdný, informujte se o možnostech a podmínkách vaší pojistné smlouvy.

Nápady vhodné při zvažování neobsazenosti vaší nemovitosti:

  • Chraňte svůj majetek – instalujte a používejte sledovací bezpečnostní systémy
  • Ujistěte se, že požární hlásiče fungují
  • Pokud je váš dům využívá závlahový systém, centrální alarm monitorující případy požáru, kouře a krádeže, bude váš domov bezpečnější, navíc všechna tato opatření mohou snížit výši pojistného.
  • Udělejte dům vypadat žil-in. Požádejte někoho přivést poštou. Je vždy lepší zastavit poštu a další dodávky kdykoliv jste pryč. Zeptejte se souseda parkovat své auto v příjezdové cestě. Instalace časovače na světla a nechat okna krytiny a nějaký nábytek v domácnosti.
  • Pokud je to možné, nestěhujte se hned pryč, dokud jste nemovitost neprodali/nepronajali.
  • Možná někdo z rodiny může zůstat v objektu do doby, než bude prodán/pronajat.
  • Pronajměte byt či dům. Nejenom, že bude dům obsazen, ale nájemné rovněž pomůže pokrýt provozní náklady. V tomto případě ale budete muset změnit svůj status majitele domu na pojištění pronajímatele nemovitosti. To bude stále levnější než pojištění volné nemovitosti.
  • Vytvořte iluzi, že je dům obsazený. Nechte si posílat poštu, požádejte souseda, aby parkoval své auto na vašem parkovacím místě. Instalujte časovače na světla, nechtě odkrytá okna a nějaký nábytek v domácnosti.

Bez ohledu na to, co děláte, budete i tak muset udržovat dům či byt k pronájmu čistý, zajistit ořezávání stromů, kontrolu těsnosti potrubí, odklízení chodníků a příjezdové cesty a zazimování podle potřeby.

Reklama - odkazy

Byty pronájem Praha

Aktuální nabídka volných bytů k pronájmu bez provize, přímo od majitele již od 14.900,-/měsíc.


Romantické pobyty pro dva

Resort Svatá Kateřina nabízí nejen relaxační víkendy pro dva.


Šatní skříně na míru

Uvažujete o pořízení vestavěné skříně? Navštivte jedno z předváděcích studií firmy STAKO.


Optimalizace pro vyhledávače

Nejlevnější forma propagace na internetu.


Články o službách

Rádi byste investovali do zlata nebo jiných drahých kovů? Hledáte pronájem bytu v Praze, toužíte po relaxačním víkendu, zařizujete byt a potřebujete kuchyňskou linku, případně novou vestavěnou skříň? Těchto i dalších témat se dotýká obsah portálu Články o službách.cz


Víte, že investiční zlato zhodnotí váš majetek.


Zateplení fasády

Díky zateplení domu můžete ušetřit mnoho výdajů investovaných do energií. Navíc nová zateplená fasáda váš dům dokáže doslova rozzářit.


Pro názornost jaká je cena vestavěné skříně jsme připravili přehledné kalkulace.


Gold kaufen online oder in einem Geschäft in Dresden.


Investiční stříbro je vhodný způsob uložení Vašich peněžních prostředků.


Provádíme stěhování firem, obchodních prostorů, kancelářských budov i výrobních závodů.


Environmental services - soil investigation, remediation, laboratory services, waste management, earthworks and many others.

Produkty a služby pro ochranu před CBRN. Navštivte náš nový e-shop s produkty pro osobní ochranu a dekontaminaci.

Legíny na jógu z příjemných prodyšných materiálů. Výrazné motivy, pestré barvy, originální design. Exkluzivní zastoupení značky LIQUIDO.

Vestavěná skříň svépomocí. Slož si svou skříň a ušetři.

Chrantě svůj majetek proti inflaci. Nakupte u nás investiční zlato, které je osvobozeno od DPH.